חיפוש

איך עובדת עין? בואו לגלות את הסודות מאחורי האיבר החשוב הזה

העין שלנו ידועה כאיבר מופלא שמאפשר לראות את העולם שמסביבנו. רבים מכירים בעובדה זו, אך מעטים הם אלה שיודעים מהם הסודות הכמוסים שניצבים מאחורי האיבר החשוב. יצאנו לחקור את הנושא מקרוב וחזרנו עם שורה של עובדות מרתקות שאסור לכם לפספס. הישארו כאן ותצאו עם כל המידע הרלוונטי.

 

מבנה העין

נהוג לחלק את חלקי העין ל – 3 סוגים:

  • השכבה החיצונית: עשויה מרקמת חיבור חזקה שתפקידה להעביר את האור מהחלק הקדמי אל פנים חלל העין. בחלקה הקדמי יש את הקרנית וחלקה האחורי נמצא לובן העין.
  • השכבה האמצעית: ההגדרה הרפואית של שכבה זו נקראת "ענבית" והיא כוללת בחלקה הקדמי את הקשתית (כלומר, החלק שמקנה את לעין את צבעה), גוף העטרה ודמית.
  • השכבה פנימית: כאן ניתן למצוא את הרשתית שנחשבת למעין סרט צילום של העין, העדשה, הזנולות, הזגוגית ולשכה קדמית ואחורית שמלאות בנוזל מימי שקוף.

בשורות הבאות נציג בפניכם 3 מונחים שנבחרו בקפידה, כדי שתוכלו להכיר בהליכים המיוחדים שמתרחשים בהם.

מבנה העין 

המונח הראשון: לחמית

אי אפשר לרכז מידע רלוונטי על מבנה העין האנושית מבלי להציג באריכות את הלחמית, הקרום הרירי העדין שמצפה את חלקו הקדמי של העין והחלק הפנימי של העפעפיים. שכן, יש לה תפקיד חשוב במיוחד – היא משמשת כמנגנון הגנה ששומר על העין מפני זיהומים חיצוניים. אם לא די בכך, היא גם מייצרת את הדמעות שגורמות לסיכוך, כך שהרטיבות בעין נשמרת לאורך זמן.

 

המונח השני: הקרנית

התבוננות בדגמים רפואיים של עיניים שמופיעים בדרך כלל על שולחנותיהם של רופאים מומחים, תאפשר לכם לראות את הכיפה השקופה הבולטת, הקרנית. שמה נובע בעקבות החדירה של קרני האור לתוך העין. זו חייבת להיות רטובה באופן קבוע. במקרים חריגים שבהם לא מתקיימת רטיבות זו, אנו עשויים לחוש אי נוחות, תחושת צריבה ולעיתים גם הפרעה ניכרת בראייה.

המונח השני הקרנית 

המונח השלישי: הקשתית

תכירו את הקשתית שנמצאת מאחורי הקרנית. זו מעניקה לה את צבע העיניים המולד שלכם. סביר להניח שלא חידשנו לכם בהקשר זה, אבל לא בטוח שידעתם שהיא בעצם שריר שמשמש כמו צמצם במצלמה. יש לה תפקיד חשוב מאוד – לווסת את האור שחודר לתוך העין.

האור שחודר לעין דרך המרכז של הקשתית (כלומר, האישון) מוביל לכיווץ והקטנה של האישון. בעוד במצבים שבהם יש אור חלש בסביבה, המערכת פועלת כדי להרחיב את האישון, במטרה לאפשר לנו לראות טוב יותר.

 

מילים אחרונות לסיכום

העין האנושית עובדת באופן מופלא וקסום. היא מורכבת מחלקים שונים, כאשר לכל אחד מהם יש תפקיד מיוחד משלו. כעת אתם מכירים בחלקים אלה מקרוב, כך שנותר לכם רק להפיץ את המידע הלאה ולהעלות את המודעות בכל הנוגע לאיבר החיוני.

איך עובדת עין בואו לגלות את הסודות מאחורי האיבר החשוב הזה

באותו נושא