חיפוש

האם באמת עדיף לקנות רכב חשמלי?

עם הגעתה של טסלה לארץ, אנשים רבים שאלו את עצמם האם רכב חשמלי זה כדאי.

אך עם מבחן המציאות, גם הרכב החשמלי הפופולרי ביותר בעולם עמד למבחן מול החיים האמיתיים.

מכוניות חשמליות כבר היו פה לפני, אך טסלה הביאה עימה בשורה חדשה.

אך האם באמת כדאי לקנות רכב חשמלי?

 

חניה פרטית

לא כמו רכבים רגילים שמונעים מדלק, המכוניות החשמליות צריכות טעינה ואין זמן יותר טוב מאשר בלילה. אם אין לכם חניה קבועה לטעון את הרכב בלילה, לא כדאי לכם לשקול רכישה של רכב חשמלי. כאשר יש לכם רכב חשמלי, טעינת לילה בחניה היא מאוד הכרחית.

רק בעיירות מאוד מסוימות יש עמדות של טעינה ברחובות, כרגע לא צפוי שיהיו זמינות בכל רחוב או ליד הבית אם בכלל. לפי הערכה שנעשתה, רק ך30% מהישראלים יש חנייה פרטית. במקרה שאם יש לכם חנייה בעבודה ומגיע עם הרכב מידי יום, יוכל להסתדר עם טעינה זמינה שממוקמת שם אך זה יהיה פחות נגיש ונוח בהרבה.

 

עמדת טעינה

לרכב חשמלי יש שני סוגים של טעינה: טעינה איטית וטעינה מהירה. טעינה איטית יכולה להתבצע דרך שקע ביתי, תעשייתי או מעמד טעינה מסודר, שהוא עצמו יכול לעלות לכם אלפי שקלים, אך מזרז ומאיץ את קצב הטעינה מ-24 שעות לסוללה מלאה, ל6-8 שעות עם עמדת הטעינה.

טעינה מהירה זקוקה גם לקווי חשמל מיוחדים שיוכל לעמוד בהספק חשמל גדול. טעינה כזאת עלולה להיות מסוכנת ואפילו לגרום לבלאי מואץ, לכן יצרני הרכב ממליצים שסך הכל הטעינות המהירות שלכם לא יעלה על 10%. חשוב לציין גם שטעינה מהירה היא מאוד יקרה.

 

הרכב ״הרגיל״ 

כולנו רוצים לעבור לקדמה ולקנות את הרכב הכי פופולרי, את הנייד הכי חדש ואת הבגדים הכי יפים. השאלה היא – כמה זה יעלה לנו? והאם אנחנו באמת צריכים את כל זה? רכב חשמלי יכול להיות גאדג׳ט מעניין מאוד, והוא גם אינו מזהם את הסביבה ביחס לרכב הממונע מדלק. אך אחזקה של רכב חשמלי חייב להתקיים עם תנאים מסוימים וגם עלויות רבות.

אם נהיה עם רגליים על הקרקע ונבין את העלויות והתנאים הכורכים בהחזקת רכב חשמלי, תוכלו למצוא המון רכבים למכירה במחירים נוחים וטובים, שהדלק אומנם עולה ויורד, אך הוא אינו מגיע לאלפי שקלים שאתם עשויים לבזבז על רכב חשמלי. במקרה של תקלה, כל מוסך שתתקלו בו יוכל לעזור לכם, אילו יש מוסכים שקצת יתקשו עם הקדמה ויתכן ותתקשו גם למצוא מוסך שיוכל לעזור לכם בשעת חירום.

 

לסיכום

מכונית חשמלית יכולה להיות מגניבה ומעניינת שמעודדת את קדמת הטכנולוגיה, אך למכונית חשמלית יש חסרונות כמו עמדת טעינה יקרה מאוד או מקום לטעינת רכב למכירה. לכן, כל עוד אין פתרונות לבעיות הללו, מומלץ להנות מרכבים נאמנים וטובים לא פחות שממונעים מדלק.

 

טסלה

באותו נושא