חיפוש

המדריך המלא לבחירת קרן פנסיה לעצמאיים

כל עצמאי במדינת ישראל, כמו גם כל שכיר בה, חייב לבצע הפקדות קבועות לאחת מקרנות הפנסיה. ההפקדה חייבת להתבצע בכל שנה, לפני סוף השנה, לקרן הפנסיה שנבחרה לצורך העניין. החוק המחייב כל עצמאי להפקיד לקרן הפנסיה חוקק בשנת 2017 ומאז ההפקדה לקרנות הפנסיה לעצמאים הינה בגדר חובה. מדוע חוקק חוק פנסיה חובה לעצמאים? מה מחייב החוק, ואיך מתבצע חישוב ההפקדה לפנסיה? מה המשמעות של ההפקדה כאמור ואילו קרנות פתוחות בפני העצמאים? כל התשובות בהמשך המאמר.

 

חוק פנסיה חובה לעצמאים והמשמעויות שלו

חוק פנסיה חובה לעצמאים, נחקק בעקבות העובדה שלאורך שנים ארוכות, לא התקיימה חובת הפקדה לפנסיה. כיון שכך, עצמאים רבים נמנעו מביצוע הפקדות לפנסיה ורק מעטים חשבו על הנושא והתכוננו לעתיד. משכך היו פני הדברים, אירע לא אחת שעצמאי שהרוויח היטב לאורך כל השנים, יצא לגמלאות כשהקצבה היחידה העומדת לרשותו היא קצבת הביטוח הלאומי. במצב הזה, עצמאים רבים מצאו את עצמם מתחת לקו העוני, ותלויים באופן מוחלט הן במדינה והן בילדים שלהם עצמם, שאותם פרנסו במשך כל השנים.

המשמעות של חוק פנסיה חובה לעצמאים היא שכל עצמאי מחויב להפקיד באופן מסודר לפנסיה, כאשר שיעור ההפקדה משתנה בהתאם לגובה ההכנסה. עבור הכנסה של עד מחצית מהשכר הממוצע במשק, מחויב העצמאי להפקיד 4.45 אחוזים. עבור הכנסה שמעל לסכום הזה, מחויב העצמאי להפקיד 12.55 אחוזים ממנה. לכאורה, מדובר על מעמסה פיננסית נוספת על העצמאי, והוצאות שהן אינן מחויבות המציאות מנקודת המבט שלו. למעשה, ההפקדה עבור החלק הראשון, מתקזזת כנגד הורדת מיסים שהעצמאים נהנים ממנה במקביל.

קופת פנסיה

 

איך לבחור קרן פנסיה לעצמאים

בכל האמור לגובה המרבי של ההפקדות, הרי שאין מגבלה חוקית. העצמאי צריך לשאול את עצמו איזה הכנסה הוא היה רוצה לקבל עם צאתו לפנסיה, ולכוון בהתאם את ההפקדות. עם זאת, הטבות המס בגין הפקדות לפנסיה חלות אך ורק עד גובה השכר הממוצע במשק והפקדה מעבר לכך איננה זכאית להטבה.

באשר לסכומים – הפקדה עד למחצית ההכנסה הממוצעת תהיה על סכום מרבי של 2,737 ₪ לשנה. זאת, כאשר לוקחים בחשבון שמחצית השכר הממוצע עומד על 61,500 ₪ נכון לשנת 2019, ולפיכך 4.45 אחוזים ממנו יהיו הסכום הנקוב לעיל. באשר להמשך – 12.55 אחוזים מהמחצית השנייה של השכר הממוצע יעמדו על 7,718 ₪. סך כל ההפקדה, לפיכך, תעמוד על 10748 ₪ שנתי. עבור כל הסכום הזה, יזכה העצמאי להטבת מס. כל סכום שמעבר לסכום הזה יהיה על חשבון המפקיד, גם אם התועלת שבצידו תבוא לידי ביטוי בעתיד.

באשר לבחירת קרו פנסיה לעצמאים, הרי שהעצמאי יכול לבחור את הקרן המתאימה לו ביותר. זאת, תוך שהוא לוקח בחשבון את דמי הניהול הנגבים ממנו ואת העמלה הקבועה עבור כל הפקדה. בדרך כלל, הקרנות המוגדרות כקרנות פנסיה ברירת מחדל עשויות להיות גם הקרנות האיכותיות והמתאימות ביותר עבור עצמאים. מדובר בקרנות מהאיכותיות ביותר במשק, שזכו במכרז של משרד האוצר והן אמורות לשאת עמלות מופחתות במיוחד, כאשר התשואה שלהן לחוסכים דומה לממוצע של כל קרנות הפנסיה או קופות הגמל האחרות.

באותו נושא
עציץ
דוגמאות להכנסה פסיבית

הכנסה פסיבית לעומת הכנסה פעילה הכנסה פסיבית כשמה כן היא, פסיבית. מדובר בעצם על תשלומים או כסף הנכנס או מתקבל באופן קבוע ושהמאמץ המושקע כדי

קרא עוד »
החזרים של מס ראשית
מה חשוב לדעת על החזרי מס

חושבים שמגיעים לכם החזרי מס? במהלך מאמר זה נפרוט בפניכם אלו אישורים נדרשים על מנת להגיש בקשה לרשות המיסים, במסגרתה תיבחן זכאותכם לקבל החזרים כספיים,

קרא עוד »