חיפוש

אתם עוברים גמילה? למדו על החשיבות של תמיכה משפחתית

אם אתם מכורים שנמצאים בשיאו של הליך גמילה, סביר להניח שלא צריך להסביר לכם עד כמה מדובר על תהליך מורכב שדורש כוחות נפש אדירים. אחד הדברים הכי חשובים במהלך גמילה הוא תמיכה מהסביבה שבה אתם נמצאים, בדגש על תמיכה מהמשפחה של המכור. כאן נעזור לכם להבין מה בדיוק התפקיד של המשפחה בתהליך, ומה עושים כאשר היא לא ממלאת אותו.

 

תהליך גמילה

התמכרות היא מצב שבו הרצון לביצוע פעולה מסוימת גובר על כל תחושה או רצון אחרים לרבות במקרים שבהם אותה פעולה גורמת נזק למי שמבצע אותה. הדרך לטיפול בהתמכרות היא באמצעות גמילה שאותה ניתן לבצע במרכז גמילה כמו למשל זה https://maavar-clinic.co.il. תהליך גמילה הוא תהליך מורכב כיון שמתבצעת בו מעין מחיקה של הזהות הקודמת והוא מלווה במספר קשיים.

תהליך גמילה

הקשיים במהלך התהליך

הקושי הגדול ביותר במהלך תהליך הגמילה הוא השינוי שצריך לבצע במהלכו. התמכרות היא לא רק מצב פיזי שבו יש לנו חשק עז לפעולה מסוימת אלא גם הלך רוח נפשי שבו יש לנו תפיסה אישיותית מסוימת. המכור תופס את האישיות שלו בצורה מסוימת שהיא זו שלא מאפשרת לו לצאת מתוך מעגל ההתמכרות. היציאה מתוך אותה תפיסה נפשית היא האתגר הגדול עבור כל מכור.

קושי נוסף הוא היחס שאותו מקבל המכור מהסביבה הקרובה שלו. לא פעם יש תפיסה שיפוטית ביחס למכורים, כזו שרואה באור ביקורתי את המצב שלהם ואף לא מכילה את הקשיים שהמכור חווה בעקבות מצבו. חוסר המודעות של הסביבה למצבו של המכור הוא קושי נוסף שאיתו הוא נאלץ להתמודד.

 

תפקיד המשפחה בתהליך

למשפחה יש תפקיד קריטי בתהליך הגמילה, מתוקף היותה העוגן היציב ביותר בחייו של האדם. עוד לפני שהאדם היה מכור, המשפחה כבר הייתם שם עבורו, ואם אנחנו מחפשים מקום בטוח לחזור אליו, המשפחה היא המקום הזה. מעבר לכך, למשפחה יש הבנה טובה יותר של מצבו של המכור כיון שהם מכירים אותו לעומק, והם אלו שיוכלו לתמוך בו ברגעים קשים שלא תמיד מובנים לאדם זר.

תפקיד המשפחה בתהליך

מה עושים כאשר אין תמיכה של המשפחה

למרבה הצער, לא תמיד המכורים זוכים לתמיכה של המשפחה משלל סיבות. במקרים הללו מי שמהווה סביבה תומכת למכור זו החברה שיש לו במרכז הגמילה. החברה הזו תוכל להוות מעין תחליף למשפחה ולתמוך במכור גם כאשר אין לו עוגן יציב במקום אחר. מכאן גם צריכה להיות ברורה לכם החשיבות של מרכז הגמילה במהלך תהליך היציאה מההתמכרות.

 

לסיכום

גמילה מהתמכרות היא אחד הדברים הכי מורכבים שיש, ובשל התמיכה הרבה שלה זקוק המכור המשפחה מקבלת תפקיד מרכזי בתהליך. המשפחה היא המקום היציב ביותר בחייו של האדם, ואליו הוא יכול לחזור. כאשר המשפחה לא ממלאת את התפקיד הזה הוא עובר למרכז הגמילה.

אתם עוברים גמילה למדו על החשיבות של תמיכה משפחתית

באותו נושא