חיפוש

פרקוסט: יתרונות, תופעות לוואי ואיך להימנע מהתמכרות

עם התפתחות הרפואה הגיעו המון תרופות מצוינות לעולמנו שיכולות להקל על אנשים שסובלים מכאבים מסוגים שונים.  יחד עם זאת, לעיתים התרופות האלה, וביניהן פרקוסט, מגיעות גם עם סט של תופעות לוואי ואף התמכרויות. במאמר זה נספר על פרקוסט, ועל היתרונות לצד החסרונות.

 

מה זה פרקוסט?

פרקוסט היא תרופה משככת כאבים שנפוצה לטיפול בכאב בינוני עד חמור. היא מבוססת על אופיואידים וחומרים נוספים, והיא הוכחה כיעילה ביותר, בעיקר כאשר טיפולי כאב נוספים לא עובדים על המטופל.

חומרים

מהם היתרונות של פרקוסט?

היתרון העיקרי של פרקוסט הוא שמדובר בתרופה חזקה מאוד שיכולה לשכך כאבים עוצמתיים. החומרים הפעילים שבה בעצם גם מקלים על הכאב ומורידים חום וגם במקביל משנים את תפיסת הכאב והתגובה הרגשית שלנו אליו. השילוב הזה הופך את הפרקוסט לתרופה מועדפת בעת התמודדות עם כאב חמור בעקבות פציעה, ניתוח או מצבים רפואיים אחרים. התרופה יכול לשפר משמעותית את איכות החיים והיא מאפשרת לעסוק בפעילויות יומיומיות מבלי הכאב שהיה מתלווה אליהן לפני השימוש בתרופה.

 

תופעות לוואי של פרקוסט

כמו לכל התרופות, גם לפרקוסט יש תופעות לוואי אפשריות. השכיחות ביותר הן סחרחורת, תחושת עייפות, בחילות, הקאות ועצירות. למרות שאלה הן תופעות קלות יותר, הן עדיין יכולות לגרום לאי נוחות גדולה. קיימות גם תופעות לוואי יותר חמורות, כמו תגובות אלרגיות, קשיי נשימה, סחרחורות חמורות ועוד. אלה נפוצות יותר אם משלבים בין פרקוסט לאלכוהול או תרופות אחרות.

 

איך להימנע מהתמכרות?

מעבר לתופעות הלוואי, יש חשש נוסף בתחום הרפואה כשרושמים למטופלים פרקוסט. אחד החומרים בפרקוסט הוא אוקסיקודון, ממשפחת האופיואידים. משפחת תרופות זו ידועה כאחת שעשויה להוביל להתמכרות. ההשפעה של אופיואידים על הגוף שלנו היא כל כך אופורית, נעימה וטובה שהיא מעודדת תלות בכדור, שיכולה להפוך להתמכרות של ממש.

כדי להימנע מכך, חשוב לעקוב אחר המינון שנקבע על ידי גורם רפואי ועל לוח הזמנים שנקבע. מטופלים צריכים לקחת את הכדור בדיוק לפי הוראות הרופא, ולא לקחת מינונים גדולים יותר או להשתמש בו באופן תדיר יותר ממה שנקבע עבורם. אם יש לכם היסטוריה עם התמכרויות או שימוש בסמים, חשוב לספר על כך לרופא כי יכול להיות שיומלץ לכם על כדור אלטרנטיבי עם סיכון נמוך יותר להתמכרות.

דבר חשוב נוסף שצריך לעשות הוא להימנע משימוש בפרקוסט לטיפול במצבים אחרים מאלה שהוא נרשם עבורם. כלומר יש לקחת אותו רק לטיפול בכאב הספציפי ולא בטיפול בכאבים אחרים, במועקות נפשיות וכדומה.

 

לסיכום

פרקוסט יכול להיות פתרון טוב להתמודדות עם כאבים קשים, אך יש לו תופעות לוואי והוא גם עשוי להוביל להתמכרות. חשוב לעקוב אחר הוראות הרופאים בכדי למנוע מצב זה ולהשתמש בתרופה בצורה בטיחותית שתביא למקסימום תועלת.

יתרונות

באותו נושא