חיפוש

מצבר לרכב – מהם ההבדלים בין סוגי המצבר?

מצברי רכבים הם רכיב חשוב ביותר בתפקודו של כלי רכב. הם אחראים על אספקת החשמל הדרוש להתנעת המנוע והפעלת המערכות החשמליות ברכב כמו מנועי פתיחת חלונות, מגבי שמשה קדמית, תאורה ועוד. ישנם מספר סוגים של מצברי רכב – כל אחד בעל מאפיינים ויתרונות משלו.

 

מצבר עופרת חומצה רגיל

מצבר עופרת חומצה רגיל הוא הסוג הנפוץ והזול ביותר של מצברי רכב. הוא מורכב מעופרת וחומצה גופרתית, מספק ביצועי יסוד סבירים ואמין למדי. אורך החיים שלו הוא כ-3 שנים בממוצע והוא דורש החלפה תקופתית. זוהי הבחירה הטובה ביותר עבור רכב משפחתי רגיל. למעוניינים, ניתן לספק סוג זה של מצבר עד הבית.

סוללת חומצה

מצבר AGM

מצבר AGM (Absorbent Glass Mat) הוא גרסה מתקדמת של מצבר עופרת חומצה. הוא כולל משטחי זכוכית מיוחדים המונעים נזילת החומצה, מה שמאפשר לו לספק ביצועים גבוהים יותר בתנאים קיצוניים. מצברי AGM הם מצברים אטומים שאינם דורשים תחזוקה. הם יקרים יותר ממצבר רגיל אך בעלי אורך חיים ארוך יותר.

 

מצבר ליתיום

מצברי ליתיום הם הסוג המתקדם והעוצמתי ביותר הזמין כיום לרכבים. הם מיוצרים מליתיום יון ובעלי צפיפות אנרגיה גבוהה בהרבה ממצבר עופרת. מצברי ליתיום מספקים מתח יציב לאורך זמן, הם קלים משקלית וחזקים במיוחד. אורך החיים שלהם הוא כפול מזה של מצבר עופרת רגיל. החיסרון המרכזי שלהם הוא המחיר הגבוה. ניתן לספק מצבר עד הבית בתל אביב לכל המעוניין.

 

מצבר ג'ל

מצבר ג'ל עטוף בתוך מעטפת ג'ל ייחודית במקום נוזל. הודות למבנה זה נמנעת דליפת חומצה גם בתנאים קיצוניים במיוחד. מצברי ג'ל הם אמינים ובטוחים לשימוש, אך יקרים יחסית ואינם נפוצים בשימוש ברכבים פרטיים.

 

מצבר להתנעה מהירה

זהו מצבר מיוחד המיועד להתנעה מהירה של המנוע במזג אוויר קר. הוא מספק מתח גבוה במיוחד לזמן קצר, כדי לאפשר התנעת מנוע בתנאים קשים. מצבר להתנעה מהירה נדרש במיוחד באזורים קרים, אך אינו הכרחי בארצות חמות יותר.

 

מצבר מחוזק

זוהי גרסה עמידה וחזקה במיוחד של מצבר עופרת רגיל, המיועדת לתנאי שטח קיצוניים ברכבי שטח וג'יפים. מצבר מחוזק כולל מבנה חיצוני חזק ועמיד לזעזועים, רעידות וטלטולים. הוא מתאים למכוניות הנדרשות לעבודה קשה בדרכים משובשות.

 

מצבר VRLA

מצברי VRLA (Valve Regulated Lead Acid) הם גרסה מתקדמת של מצבר עופרת חומצה אטום (Sealed). הם כוללים שסתומי לחץ המונעים נזילת גזים וחומצה. מצברי VRLA אמינים ואטומים לחלוטין, ללא צורך בתחזוקה. הם נפוצים מאוד כיום ברכבים.

 

מצבר מתח גבוה

אלה הם מצברים מיוחדים לרכבים היברידיים וחשמליים, המספקים מתח גבוה של מעל 48V. מצברי מתח גבוה מאפשרים טווח נסיעה גבוה יותר וביצועי האצה מרשימים. הם יקרים ומורכבים יותר ודורשים התקנה מקצועית.

 

הבחירה הנכונה

הבחירה תלויה בסוג וייעוד הרכב, תנאי האקלים וכמובן – תקציב הרכישה העומד לרשות המשתמש. יש להתייעץ עם מומחה לפני בחירת המצבר המתאים עבור הרכב שלכם.

מצבר לרכב

באותו נושא